Üniversiteye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

0

Hey, üniversite hayatına ve Others ailesine hoş geldin! Hayatının bu yeni döneminde, aynı yollardan geçmiş insanlar olarak sana ufak ve basit tavsiyeler vermek istedik.
İyi okumalar!

1- Bol bol yeni arkadaşlar edin!


via GIPHY
Sınıfın bir köşesinde oturup çekingen olma, ders biter bitmez koşma. Biliyoruz, lise arkadaşlıklarının yeri ayrı. Fakat artık yeni bir çevredesin ve bazen kendini ne kadar ortamdaki tek yalnız kişi gibi hissetsen de çevrendeki insanlar da en az senin kadar yabancılık çekiyor. Eski arkadaşlarını unut demiyoruz ama mümkün olduğunca çok insanla tanış ve yeni arkadaşlar edin. Göreceksin ki birbirinden çok farklı insanların her biriyle birçok ortak noktan var. Her yeni çevre sana yeni maceralar, yeni deneyimler getirecek.

2- Hazırlık okuma imkanın varsa, hazırlık oku!

via GIPHY
Yorucu ve stresli bir sınav temposundan çıktın ve adapte olman gereken yepyeni bir ortamdasın. Eğer yabancı diline o kadar da güvenmiyorsan hazırlık sınıfı senin için harika bir fırsat. Tabii ki derslere git ve bol bol yat demiyoruz. Boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendirebileceğin uğraşlar bul. Bölüm derslerine geçmeden önce daha az yorucu bir yıl geçirebilir ve bu sırada hobilerine zaman ayırabilir, kendini geliştirebilirsin. Böylelikle birinci sınıfa üniversiteye tamamen adapte olmuş, belirli bir düzen oturtmuş biri olarak başlayabilirsin.

3- Öğrenci kulüplerine katıl!

via GIPHY
Okulun ilk haftası muhtemelen etrafında birçok kulüp masası göreceksin. Hepsi de senin kayıt olman için bekliyor olacak. İçlerinden mutlaka birine ilgi duyuyorsundur ya da hobi olarak denemeyi düşünmüşsündür. Müzikle ilgiliysen, dans etmeyi seviyorsan, güzel sanatlara yeteneğin varsa hepsi için kendine yer bulabilirsin. Kariyer kulüplerine ilgiliysen iş dünyasına ufak bir giriş yapabilirsin. Ya da dalış, yelken gibi daha önce denemediğin şeyleri deneyebilirsin. Unutma ki her kulüp sana farklı bir arkadaş çevresi, boş zamanlarını eğlenerek geçirmen için bir fırsat sağlayacak. Sosyalleşmek için daha iyi bir fırsat olabilir mi?

4- Okulundaki etkinlikleri takip et!

via GIPHY
Öğrenci kulüplerinin ya da çeşitli toplulukların düzenlediği etkinliklerin afişlerini görmek için kafanı sağa sola çevirmen yeterli! Sene içinde kariyer etkinliklerinden partilere, konserlerden dans gösterilerine her çeşit etkinlik düzenlenecek. İlgini çekenlere bir göz at, ilgili sosyal medya hesaplarını takipte kalmayı da unutma!

5- Üniversitenin Facebook gruplarına katıl!

via GIPHY
Çoğu üniversitenin öğrencileri birbiriyle iletişimde kalmak, çeşitli duyurularda bulunmak ve yardımlaşmak için Facebook gruplarında toplanır. Genel gruplar dışında 2. el eşya, takas, kiralık ev-oda, hatta staj ilanları gibi paylaşımlar yapılan gruplar bile bulabilirsin. Alman gereken ders kitaplarını üst dönemlerinden alarak çok daha ucuza getirebilirsin.

6- Üniversite dışı çevreler edin, şehrindeki etkinliklere katıl!

via GIPHY
Zamanının çoğu okul içinde geçecek olabilir fakat dışarıda da kendini geliştirmen, iyi vakit geçirmen için tonlarca etkinlik var. İlgine göre etkinlikleri Facebook etkinlik sayfaları veya Eventbrite gibi genelde ücretsiz konferanslar, workshop’lar bulabileceğin sitelerden takip edebilirsin. Özellikle de üniversite okumak için farklı bir şehire geldiysen şehri tanımak için bütün fırsatları değerlendir, görülmesi gerekenler listeni hazırla ve küçük şehir turlarına çık, konser ve festivallere de göz atmayı unutma.

7- Yurt dışı olanaklarını değerlendir!


via GIPHY

Öğrenciyken yurt dışına hesaplı bir şekilde gidebileceğin ve farklı kültürler deneyimleyebileceğin birçok olanak var. Üniversitenin Erasmus ve exchange olanaklarını şimdiden araştır, gitmek istediğin bir ülke varsa dil şartını sağlayabilmek için dil öğrenmeye çalış. Bunun yanında uluslararası öğrenci kulüpleri varsa katılabilir, AIESEC ve Avrupa Gönüllü Hizmeti projelerine de bir göz atabilirsin.

Comments are closed.