Omnichannel Pazarlama Nedir?

0

Dijital dünyayla birlikte pazarlamada modeller ve çalışma biçimleri de değişti. Omnichannel pazarlama da hayatımıza yeni giren hatta markalar için gereklilik haline gelen pazarlama şekillerinden biri oldu. Peki Omnichannel pazarlama nedir ve bunu nasıl uygulayabiliriz?

Omnichannel pazarlama, alışveriş deneyiminin kusursuz, entegre ve tutarlı olması için müşterinin gözünden gözlem yapmak ve bu deneyimin tüm kanallarda yönetilmesi anlamına geliyor.  Kısacası ‘her zaman her yerde hizmet’ anlayışı benimseniyor. Markaların müşterilerine dokunabileceği fiziksel ve dijital tüm kanalların birlikte çalışması hedefleniyor. Geleneksel pazarlamadan farklı olarak müşterilere tek kullanıcı deneyimi yaşatıyor.

Günümüzde Adidas, Nike, Wallmart gibi şirketler tarafından başarı ile uygulanan bu yaklaşımın doğru bir şekilde ve tam verimlilikte kullanılması için firmanın online ve offline varlıklarını bir bütün haline getirmesi gerekiyor. Online pazarlama stratejisi içerisindeki en önemlilerinden olan e-ticaret kanalı, bu yaklaşım ile sadece doğrudan satış için değil etkileşim için de kullanılıyor. Marka deneyimi önemli olduğundan bu yaklaşımı hayata geçirmek isteyen firmaların teknik alt yapıyı çok iyi ve detaylı bir şekilde planlaması gerekiyor.

Başarılı Bir Omnichannel Pazarlama Stratejisi İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Değişen müşteri alışkanlıkları ön planda olmalı. Çünkü müşteriler artık ödeme yöntemlerinden ürünü nereden ve nasıl teslim alacaklarına kadar her şeye kendileri karar verir hale geldiler.
 • Müşterilere deneme fırsatı sunulmalı. Müşteriler artık ürünün bir fotoğrafını görmek ve kısa bir açıklamasını okumaktan daha fazlasını ister hale geldiler. Onlara zengin bir içerik sunarak deneyim yaşama şansı vermeniz gerekiyor.
 • Sistemi doğru bir şekilde işletmeli. Kullanıcı deneyimi ve satın alma alışkanlıkları tüm kanallarda aynı anda yürütülmeli. Elde edilen sonuçlar göz ününde bulundurularak sistem eksiklikleri giderilmeli ve iyileştirmeler yapılmalı. Bunların yanı sıra düzenli denetlemelerle de sistem kontrol altında tutulmalıdır.
 • Online kanalı doğru kullanmalı. Online kanal ile birlikte ürünler düşük risk ile ve hızlı bir şekilde sanal raflara yerleştiriliyor. Kanal doğru kullanılırsa stok yönetimi ve dağıtım sistemleri daha başarılı şekilde gerçekleştirilebilir.
 • Satın alma işlemi sadeleştirilmeli. Müşteriler işlemleri olabildiğince hızlı gerçekleştirmek istiyor. Bu yüzden ödeme sistemleri 1 veya 2 adımda tamamlanacak şekilde düzenlenmeli.
 • Sitenin tüm cihazlara uyumluluğu sağlanmalı.
 • Müşteriye doğru içerik sunulmalı. Siteye ilk girdiklerinde aradıklarını bulamayan müşterilerin bir çoğu siteyi tekrar ziyaret etmemekte. Bu yüzden satılan ürünlerle ilgili eksiksiz ve doğru bilgi paylaştığınızdan emin olmalısınız.

Ürün Verilerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Ürünler ile ilgili görseller yüksek kaliteli olmalı.
 • Kullanım kılavuzlarına mutlaka yer verilmeli.
 • Ürünün özellikleri ve avantajlarına detaylı şekilde yer verilmeli.
 • Ürünle ilgili müşterileri ikna edici uzun bir pazarlama tanımı yer almalı.
 • SEO çalışmalarına destek olacak anahtar kelimeler ürünün açıklama ve başlık kısmında mutlaka kullanılmalı.

Omnichannel Pazarlamanın Firmalara Sağladığı Avantajlar

 • Firmaların operasyonel yapılarını yeniden düzenliyor aynı zamanda müşterilerini kaybetmemelerine ve daha büyük satış rakamlarına ulaşabilmeleri için bir yol haritası elde etmelerine yardımcı oluyor.
 • Firmalar müşteri algısını ve memnuniyetini kolayca artırabiliyor.
 • Firmalar, potansiyel veya var olan müşterilerine online pazarlama için kullandıkları araçlar ile ürünler, güncel kampanyalar hakkında detaylı bilgi verebiliyor. Yakınlarında bulunan mağazanın yerini ve kampanyayı öğrenen müşteriler ürünlere zahmetsizce ulaşıyor. Hatta mağazaya gitmeden, yolda yürürken bile siparişini verebiliyor.
 • Alışverişi yarıda bırakmış müşterilerin alışverişi tamamlamaları teşvik edilebiliyor
 • Google Analytics başta olmak üzere online reklam araçlarının ve CRM programlarının sağladığı detaylı raporlar sayesinde online pazarlama araçları ile başlayıp offline olarak biten alışveriş sürecini bile takip ediyor. Böylece müşteri davranışlarını analiz ederek pazarlama stratejilerini geliştirme şansına sahip oluyor.
 • Dönüşümleri ve satış raporlarını takip ederek üretimini artırmaları veya azaltmaları gereken ürünleri belirleyerek kârlılığı artırabiliyor. Bu bilgiler ile firmalar online pazarlama bütçelerini daha efektif kullanıyor.

Comments are closed.