Girişimcilik Ekosisteminde La Casa De Papel Karakterleri

0

Evet çok sevildi.Bir o kadar da sosyal medyada görmekten bıktınız biliyoruz ama karakter analizleri, karakter testleri çıksa da biraz kendimizden bir şey katalım dedik. Ve girişim dünyasında biraz İspanyol rüzgarına var mısınız?

 

1) Profesör : (Co-Founder)

Planın sahibi olmasa da planı grup üyelerine öğreten ve yürüten kişidir. Girişimci olarak canvas hazırlamaktan başlayıp gelecekte yaşanacak her soruna a-b-c hatta d planı olan biri olduğu için dikkatli adımlarla yatırıma ulaşacak kişidir. Takımına Gordon tekniğini itinayla uygulamış olmakla beraber  yıllarca düşündüğü, hiçbir detayını atlamadığı planını riske edebilecek derecede duygusallık yaşadığında bile inandığı amaç uğrunda gece gündüz çalışmayı bırakmaz.

2)Berlin:(Co-Founder)

Profesörün diğer bir girişimci ortağı olarak göstereceğim kurucu kendisi yani grubun iç beyni diyebiliriz. Berlin doğuştan lider! Ama lider olması kusursuz olduğu anlamına gelmiyor. Kimi zaman duyguları yokmuş gibi hareket ederek lider değil de yönetici olduğunu bize açıkça gösteriyor. Ekibinde bu nedenli kayıplar yaşasa da idealistliği ve aşıladığı ortak amaç sayesinde ekibini birlikte tutuyor.

3) Tokio: (İş Geliştirme)

Dizinin asi kadını olan Tokio cazibeli ve tehlikeli. “Girişimci karizmatik olur” lafının anlatımı resmen. İş geliştirme konusunda iyi olacağını düşünsek te riskli yolları seçtiği için bu huyu ona hem artı hem eksi puan sağlıyor. Girişiminin vitrini olmakla beraber en küçük yalanı anlayacak kadar insanları tanıyan ve sağlam iş birlikleri yapacağını düşündüğümüz kişi. Ekip açısından bakarsak takımı bölme riski yüksek ve büyük hisse sahibi olduğu bir girişimde drag along a neden olabilir.

 

4)Nairobi: (Operasyon)

Her girişimde ekibi idare eden ve eğlenmeyi bilen birileri vardır, La casa da papel’de kaçınılmaz bu Nairobi. Dizide doğallığı ve samimiyetiyle güçlü bir kadın portresi çizse de zor geçen hayatının izlerini taşıyor. Bu da bize her yatırım için görüşmesi olumsuz sonuçlanan ama pes etmeyen girişimcileri aklımıza getiriyor.  Bazı konularda duygusal yaklaşsa da operasyon ve denetim konusunda da örnek alınması gereken kişi.

5) Rio: (CTO)

Soygun ekibinin en genç üyesi ve bir o kadar da zeki. Soygunun yazılım ve güvenlik işlerinden sorumlu. Direk aklımıza girişimlerimizin yazılımcısı geliyor. Düşününce o olmadan büyük bir açıklıkta olduğumuzu fark ediyoruz. Profesör ve Berlin beyin olarak görünse de bu beyinleri koruyan kaçınılmaz Rio. Çok genç olduğu için tecrübesiz bu nedenle bazı hatalar yapabiliyor.

6)Müfettiş Raquel : (Yatırımcı & Kadın Girişimci)

Suçu durdurmak için elinden geleni ardına koymayan inançlı bir görev insanı. Soygun başladığı andan itibaren, zekasıyla birçok detayı fark eden memurumuz, bir yandan işiyle ilgilenirken diğer yandan dünyanın her yerinde iş dünyasında kadınların yaşadığı sorunların bir portresini çiziyor. Dizi boyunca kendisinden ara ara dinlediğimiz hikayesi birçok kadına çok tanıdık gelebilir. Girişim dünyasında Raquel i 2 tarafta düşünüyoruz. Bunlardan ilki aklımıza kadın girişimcilerimizi getirse de aslında Raquel girişim dünyasındaki yenilgilerden ders çıkaran birey olarak karşımıza çıkıyor. Raquel’i bir diğer açıdan değerlendirecek olursak yatırımcı taraf olarak ta düşünebiliriz. Başlarda ekibi yakalamaya çalışsa da ortak bir duyguda buluşarak iş birliği sağladı.

 

Comments are closed.