Küçük İşletmenizi Büyütebilmeniz İçin 6 Pazarlama Aracı

0

Küçük işletmeler büyümek için donanımlı bir pazarlama planına ihtiyaç duyarlar. Bu pazarlama planını hazırlarken dikkatli olmalı ve sağlam adımlar atmak için uğraşmalısınız.

İlk olarak ihtiyacınız olan üç temel pazarlama aracına göz atalım:

1)Marka kimliği    2)Pazar araştırması   3)Bir iş planı

Bu araçlar birlikte çalışır. Başlangıç ​​noktanızı marka kimliği, pazar araştırmaları ve pazardaki yerinizi gösteren bir iş planı oluşturacaktır. Planlama aşamasında ise kendinize bazı sorular sormanız gerekecek.

Müşterilerimiz kim olacak?

Rakiplerimiz kim olacak?

İşimizin rakiplerimizden farkları neler?

1)Marka kimliği

Marka kimliği sadece dikkat çekici bir logo, unutulmaz bir isim ve misyonunuzu yakalayan bir etiket çizgisi ile ilgili değildir. Kimlik aynı zamanda markanızın sahip olacağı his ve sestir Doğru hale getirdiğinizde marka kimliği hedef pazarınıza giren insanlarla daha hızlı bir başlangıç ​​yapmanıza yardımcı olabilir.

2)Pazar araştırması

Kapsamlı bir pazar araştırması ürün ve hizmetlerin pazarda gerçekten gerekli olup olmadığını belirlemenize yardımcı olur. Ayrıca potansiyel rakipleri belirlemenize,incelemenize ve rekabet avantajı elde etmek için iş modelinizi ayarlamanıza da olanak tanır.

3)İş planı

Daha önce bahsedilen araçlardan her ikisi de dikkatinizin dağılmaya hazır olduğu günlerde operasyonlarınızı kontrol altında tutmanız için kullanabileceğiniz bir iş planı hazırlamanıza yardımcı olacaktır. İyi bir iş planı, aynı zamanda iş ortakları edinmenize veya finansman sağlamanıza da yardımcı olabilir. Planınızın pazarlama kısmı hedef kitlenize başarıyla ulaşmak, pazar payı elde etmek ve büyümek istediğinizi açıklayacaktır.

Şimdi her genç işletmenin büyümek için ihtiyaç duyduğu üç pazarlama aracına göz atalım:

  • Mobil cihazlara uygun, SEO dostu bir web sitesi
  • Sosyal medya pazarlamacılığı
  • Eposta pazarlama

İşletmeniz çevrimiçi satış yapmasa bile çevrimiçi olarak temsil edilmeniz gerekir. Google aramalarının çoğunluğu mobil cihazlarda gerçekleşir .

4)Mobil ve SEO dostu web sitesi

Potansiyel müşterilerin işletmenizi çevrimiçi olarak bulmasını istiyorsanız her tür cihazda (akıllı telefon, tablet, masaüstü bilgisayar) iyi görüntülenen bir web sitesi tasarımına ihtiyacınız vardır. Sitenizi arama için optimize etmeli ve potansiyel müşterileri sizin sitenizi ziyaret etmesi için harekete geçirecek içeriği üretiyor olmalısınız.

5)Sosyal medya pazarlama

Etkili sosyal medya pazarlaması hedef pazarınıza ulaşmanızı sağlar. Ayrıca müşterilerin sitenizi ziyaret ettikten sonra değerlendirmelerini bırakması veya kendi sosyal medya takipçilerine ürünlerinizi veya hizmetlerinizi ne kadar çok sevdiklerini söylemesi daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

6)E-posta pazarlama

E-posta pazarlaması satın alma yolculuğu boyunca potansiyel müşterilerin taşınmasında hayati bir rol oynayabilir. İlgi çekici e-posta bültenleri yeni müşterileri uzun vadeli müşterilere ve sadık marka elçilerine dönüştürmenize yardımcı olabilir. Ayrıca mutlu müşterilerin e-posta bültenlerini, kuponlarını ve özel tekliflerini  arkadaşlarına, iş arkadaşlarına ve aile üyelerine anlatmalarını kolaylaştırır.

İşinizi büyütürken ihtiyacınız olan tüm pazarlama araçlarına sahip olduğunuzdan emin olun.

Comments are closed.