ProBro Akademi: Geleceği Şekillendir

0

Genç bireylerin çalıştıkları sektöre, okula ve okulun kültürüne daha rahat uyum sağlamaları onlara yol gösteren bireyler rehberliğinde gerçekleşmektedir. Bu nedenle mentorluk, günümüzde hem kurumlara hem de bireylere büyük artılar getiren hizmetlerin arasında yerini almıştır. Mentor ile mentorluk yapılan kişi/kişiler arasındaki ilişki, karşılıklı dayanışma ve etkileşime dayanmakta ve bu yönüyle her iki tarafa da fayda sağlamaktadır. Mentorların deneyimlerinden yararlanan öğrenciler, ne yapmak istediklerine kısa sürede karar verme, isteklerine göre kariyer planlama becerilerini kazanmaktadırlar.

Genç Bireylere Mentorluk Yapmak Neden Önemlidir?


Öğrenciler 5 ila 25 yaş arasındaki uzun sürede, gelecekteki meslek yaşamlarını hatta hayat tarzlarını oluşturmak için değişik kurumlarda öğretim görürler. Bir yandan da bu süreçte kişilik ve kimlikleri oluşur. Örgün eğitimde öğrencilerin kimliklerini bulma, yeteneklerini saptama, isteklerini, amaçlarını, hedeflerini tespit etmelerinde ve sosyal kişiliklerini oluşturmalarında yeterince çalışma yapıldığını söylemek güçtür. Bu eksiklik öğrencilerin motivasyon güçlerini, azimlerini, kendi temsil sistemlerini, çalışma yöntemlerini, özgüvenlerini, becerilerini, dengelerini, performanslarını doğru yönlendirme ve kullanma konusunda kesinlikle aile ve okul dışında başka bir yol arkadaşına ihtiyaç duymalarına yol açmıştır. Öğrencinin doğuştan gelen özelliklerinin ve temel aile yapısının üzerine kendi öz kimliğini oluşturma sürecinin en önemli dönemini yaşarken oluşan yalnızlık ve yöntemsizlik ilerideki hayatında çeşitli krizlerle karşısına çıkacaktır. Pek çok insan, hayatının orta yerlerinde yorulup, yürüdüğü yolun kendisine ait olmadığını düşünmeye başlar. Oysaki şekillenme sürecinde eğitimli danışmandan profesyonelce yardım alanlar daha doğru yöntemleri uygulayarak bu süreci başarıyla atlatırlar. Peki mentorluk alan kişilere böyle kazanımlar sağlarken mentorluk yapmak size neler kazandırır?

Mentorluk yapmak,ülkede sürdürülebilirlik projelerinde görev almak demektir. Mentorluk tecrübeniz sayesinde Türkiye’de Devlet, Üniversiteler, TOBB, Sanayi Odaları vb. kurumların mentorluk projelerinde görev almanız kolaylaşır. Manevi açıdan bakıldığında ise verimli paylaşımlarla başkalarının hayatında iz bırakma, katkı sağlama şansına da sahip olursunuz. Ülkemizde bu sistemi ilkokul,ortaokul ve liseli öğrencilere sunan oluşum ise “ProBro Akademi”.

 

ProBro Akademi


“Bu yolda bizi en çok etkileyen şey öğrencilerin birbirlerinden ne kadar çok öğrendikleri oldu. Biz de bizden deneyimli arkadaşlarımızla tanıştığımızda etkinin büyüklüğünü fark ettik. Onlar yaptıysa biz de yaparız diyerek kendi sınırlarımızı aştık.” Diyerek yola çıkan Probro Akademi ekibi öğrencileri rol model alabilecekleri kişilerle bir araya getirebilmeyi hedefliyorlar.
Programın amacı öğrencilere okul derslerinde yardımcı olmanın yanı sıra onların kültürel birikimlerine de katkıda bulunmak. Bu yüzden öğrenciyle geçirilen süreyi akademik ve sosyal olmak üzere ikiye ayırıyorlar. 1 saat süren akademik çalışmada konu anlatımları ve ödev çalışmaları yapılıyor, ders çalışma tekniklerinden bahsediliyor. 1 saat süren sosyal çalışmada ise kitap, edebi metin, film, tiyatro tartışmaları yapılıyor. Aynı zamanda zeka geliştiren oyunlar oynanıyor ve yaratıcı düşünce teknikleri hakkında konuşuluyor.

Programın Çalışma Sistemi


1)Aile İle Toplantı
Ailenin beklentileri belirlenir ve öğrenci hakkında ön bilgi toplanır.
2)Öğrenci Analizi
Öğrenciyle tanışılır. Öğrenciye kişilik testleri uygulanır ve testler aracılığıyla öğrencinin yetenekleri ve eğilimleriyle ilgili bilgilere ulaşılır. Öğrenci akademik ve entelektüel anlamda tanınmaya çalışılır.
3)Eşleştirme
Öğrencinin nitelikleri ve potansiyeli dikkate alınarak ProBro Akademi bünyesindeki peerlarla görüşülür ve ideal eşleştirme gerçekleştirilir.
4)Düzenli Rapor
Çalışmalar başladıktan sonra her çalışma sonrasında bazı başlıklar altında öğrenciyle ilgili raporlar hazırlanır. Bu raporlar önce öğrencinin süpervizörü sonra öğrencinin ailesiyle paylaşılır.

ProBro Akademi’de Peer Olmak

Aslında program sadece öğrencilerin değil peer olanların da gelişimine katkı sağlıyor. Çünkü öğrencilere yardım etmek için peerlar da sürekli okumak, izlemek ve gezmek durumundalar. Film izlememek, kitap okumamak için bahane üretmek yerine yaptıkları aktiviteleri karşı tarafa nasıl aktaracaklarını düşünüyorlar çünkü. Zamanlarını kaliteli değerlendiriyorlar. Çünkü peerlar bilginin önemini en iyi bilenler ve daima yeni bir şey öğrenmeye çalışıyorlar. Başkalarının hayatına dokunabilmenin haklı gururunu yaşıyorlar. Çünkü geleceğimizi inşa edecek nesillerin birikimlerinde pay sahibi onlar.

Peer olmak için aranan nitelikler


Amaçları “rol model” olmak olunca haliyle birlikte çalışacakları peerlar konusunda da seçici davranıyorlar. Yani işlerini hakkıyla yapmak istiyorlar. O yüzden de aradıkları bazı nitelikler var. Bu nitelikler ise şöyle; Boğaziçi veya İTÜ öğrencisi olmak, en az bir yabancı dile ileri derecede hâkim olmak, en az bir hobiyi hayatının parçası haline getirmiş olmak, akademik ve sosyal dengeyi kendi hayatında sağlamış olmak, gelişmiş iletişim yeteneklerine sahip olmak..

 

Başvuru Süreci 


Gerekli nitelikleri taşıdığınızı düşünüyorsunuz ve programa başvurmak istediniz. Peki ya başvuru süreci nasıl işliyor?
1)Online başvuru
Peer adayı online sistem üzerinden başvurusunu tamamlar.
2)Tanıtım Videosu
Peer adayı online sistem üzerinden kendini tanıttığı bir video yükler.
3)Birebir Mülakat
Video ve CV değerlendirmesinin ardından HR uzmanlarıyla mülakat gerçekleştirilir.
4)Kişilik Envanteri Çıkarılması
Peer adayına uygulanan test sonucu kişilik özelliklerinin değerlendirildiği bir kişilik envanteri çıkarılır.
5) Online Eğitimlerin Tamamlanması
Peer adayı, doğru pedagojik ve iletişimsel yeterliliğe sahip olması amacıyla ciddi bir online eğitim sürecinden geçirilir.
6) Süpervizyon Toplantılarına Katılım
Peer adayı, düzenli olarak katılacağı ikinci süpervizyon toplantısından sonra Peer olmaya hak kazanır.


Siz de bu sürecin bir parçası olmak isterseniz. ProBro Akademi’ye online başvurunuzu yaparak geleceğe yön verenlerden olabilirsiniz.

Comments are closed.