B2B Firmalar için Instagram Pazarlama Yöntemleri Nelerdir?

0

Son yıllarda gelişen sosyal medya ile B2B firmalar sosyal medyada yer almak için çaba harcamaya başladı. Ama bu konuda elleri biraz bağlanmış durumda. Bu mecralar genellikle B2C odaklı olduğu için, birçok platformda B2B odaklı çalışmalar yapmak zor olabiliyor. Ancak marka bilinirliği artırmak için bu mecralarda yer alabilirsiniz. Bu mecralardan çok kullanılan ve B2C firmaların tercih ettiği Instagram son yıllarda popülerliğini oldukça artırmaya başladı.Gelişmiş reklam modelleri ile geniş kullanıcı kitlesi nedeniyle de firmalar Instagram’ı yoğun bir şekilde kullanıyor. Peki, B2B firmaları bu platformdan nasıl yararlanabilirler?

1)Bilgi birikiminizi paylaşın

B2B alanındaki bilginizi paylaşmak, bu alanda bir marka olmanıza yardımcı olur. Sosyal medya pazarlamayı sadece satış odaklı düşünmeyin. Bir fikir ve bilginizi paylaşmak sizi bir fikir önderi olarak öne çıkartacağı gibi markanızın da değerini artırmanıza yardımcı olur. Sektör ve yaptığınız işle ilgili bilgilerinizi paylaşabileceğiniz görsel veya grafik çalışmaları hazırlayabilirsiniz.

2)Yaratıcı ve düşleyici olun

B2B olduğunuz için ürünlerinizin yeterince ilgi çekici olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak işe biraz yaratıcılık katmak, hem ürünlerinizi sergilemenizi hem de farklı görsel içerikler hazırlamanıza yardımcı olur. Örnek verecek olursak ünlü filmlerin günlerinde marka ürünlerinizle entegre postlar paylaşabilirsiniz.

 

3)Üretim aşamalarını gösterin

B2B firması olarak üretim yapıyorsanız, Instagram hesabınızda ürünlerinizin nasıl yapıldığını, fabrikadaki üretim aşamalarını hem fotoğraflar hem de videolar ile Instagram hesabınızda paylaşabilirsiniz. Ürünlerin nasıl yapıldığı tüketicilerin bir hayli ilgisini çektiği için, bu içerikler hem markanızı hem de ürünlerinizi farklı şekillerde tanıtma fırsatı bulabilirsiniz.

4)Etkileşime geçin

Instagram üzerinde aktif olmak bir hayli önemlidir. Bu sebeple de takipçilerinizin harekete geçmesini beklemeden onlarla iletişim ve etkileşim içinde olabilirsiniz. Onların paylaşımlarına yorum bırakın, ilgili konularda onlarla iletişime geçerek aktif bir şekilde Instagram hesabınızı yönetin. Bu çalışmaları yapmak karşılıklı olarak etkileşimlerinizi artırmanıza yardımcı olur.

5)Şirketle hakkında bilgi veren grafik çalışmaları paylaşın

İnfografikler blog çalışmalarında görsel olarak bilgi vermeyi sağlar. Bu tür çalışmaları bölümlere ayırarak, Instagram hesabınız üzerinde de paylaşabilirsiniz. Görsel veya grafik çalışmalar üzerinde şirketiniz veya sektörünüzle ilgili bilgilerin yer aldığı paylaşımlar yapabilirsiniz.

6)Şirket yaşamınızı paylaşın

Günümüzde tüketicilerin beklentilerinden biri de şirketlerin daha transparan olmaları. Böylelikle hem şirketi daha iyi tanıyabilirler hem de onlara daha fazla güven duyabilirler. Şirket kültürünüzü, çalışanların günlük çalışma alanlarını, ofisinizden kareleri paylaşabilirsiniz.

Comments are closed.