Küçük İşletmeler İçin Sosyal Medyayı Etkin Kullanma Yolları Nelerdir?

0

 

1) Tüketicilerin sizi bulmasına yardımcı olun

Tüketiciler için sosyal ağlarınızı görünür yapmanız gerekiyor. Tüketicinin sizin ürününüze ihtiyaç duyduğu anda ürününüzü onun karşısına çıkarmalısınız.Sosyal medyada yerel işletmeler dizinine dahil olmak, Google Maps gibi uygulamalarda kendinizi işaretlemek tüketicilerin sizi bulmasına fayda sağlayacaktır.

2)Rakiplerinizi tanıyın

Aynı sektörde iş yaptığınız kişilerin sosyal medya hesaplarının da sıkı takipçisi olmalısınız. Onların stratejilerinden yola çıkarak kendi stratejinizi oluşturabilir varsa hatalarınızı görebilirsiniz.

3) İçerik çeşitliliğine önem verin ve doğru saatte içerik paylaşımı yapın

Bazı işletmelerin sadece içerik metni paylaştığını görüyorum oysa ki müşteriler artık daha ilgi çekici, ürünü/hizmeti daha çabuk analiz edebileceği içerikleri görmek istiyor. Bu da görseller ya da videolar paylaşmanızın müşteriye daha fazla hitap edeceği anlamına geliyor.Bunların yanı sıra paylaştığınız görsellerin kalitesinin ve yaptığınız açıklamaların da çok önemli olduğunu unutmayın!

Hedeflerinizden en önemlisi fazla etkileşim almak olmalı. Bu da paylaşımlarınızı doğru saatte yapmanız gerektiği anlamına geliyor. Müşteri kitlenizin hangi saatlerde aktif olduğunu anlamaya çalışın.

4) Her sosyal medya için farklı içerik üretin

 

Her sosyal medya sitesinin konsepti ve özellikleri farklıdır. Bazılarında görsel paylaşmanız daha ilgi çekiciyken bazılarında paylaştığınız metinler de ilgi çeker. Örneğin Twitter ve Linkedin hesaplarınız da paylaşabildiğiniz içerikler Facebook tarafından spamlanabilir.Daha da önemlisi her sosyal medya sitesinin kullanıcı kitlesi de farklıdır. Yani aynı zamanda farklı kullanıcı kitlelerine hitap edebilmelisiniz.Ufak bir dipnot olarak içerik üretmenin kolay olmadığını hepimiz biliyoruz. Eğer içeriklerinizi önceden planlarsanız daha doğru ve daha düşünülmüş paylaşımlarla daha iyi hamlelerde bulunabilirsiniz. Planlarınızı daha kolay yapmanız için size yardımcı olabilecek birçok araçtan da faydalanmayı unutmayın.

5) İndirimler, kampanyalar, çekilişler düzenleyin

Birçok kişi markalardaki indirim ve kampanyaları internetten üzerinden takip etmeye başladı. Sosyal medya hesaplarınızdan bunların paylaşımını yaparsanız farklı kişilerin de dikkatini çekmeye başlayabilirsiniz.Yapacağınız çekilişler ile hem ürününüzü/hizmetinizi daha önce kullanmamış kişilere ulaşabilir ve işletmenizi deneyimlemesini sağlayabilirsiniz.

6) Youtube kanalı açın

Youtube kanalları da son dönemde oldukça etkili olmaya başladı. Google’da bir arama yaptığınızda Google sizi sıklıkla Youtube videolarına yönlendiriyor. Bu yüzden bu siteyi de etkin kullanmaya çalışın. Ürünlerinizle ilgili yaptığınız tanıtıcı videolar sizin işinize elbette yarayacaktır ama bunun yanı sıra sektörünüzle ilgili bilgilendirici videolar da paylaşmanız daha fazla kişiye ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

7)Mesaj kutunuzu kontrol etmeyi unutmayın

Mevcut müşterileriniz veya potansiyel müşterileriniz işletmenize mail atmak yerine işletmenizin sosyal medya hesapları üzerinden size ulaşmak isteyebilir. Sorularını bu hesaplar üzerinden soran müşterilerinizi bekletmemeniz, hemen cevap vermeniz müşterilerinizde olumlu bir izlenim bırakacaktır. Aynı zamanda siz de karşılaşılan sorunlar karşısında daha hızlı çözüm üretebilirsiniz.

 

8)Sosyal medya sitelerine reklam verin

Geleneksel reklam yöntemlerinin hala geçerliliğini korumasına rağmen sosyal medyayı oldukça sıkı takip eden yeni nesil ile birlikte dijital reklam yöntemleri daha çok öne çıkmaya başladı. Doğru hedef kitleyi belirlediğiniz takdirde sosyal medya sitelerine reklam vermek müşteri portföyünüzü genişletmenize olanak sağlayacaktır.

 

9)Sosyal medya sonuçlarınızı ölçün

Ne kadar etkileşim aldığınız sosyal medyayı ne kadar etkin kullandığınızla doğru orantılıdır. Sosyal medya size kaç müşteri kazandırdı, sosyal medya hesaplarınız aracılığıyla sitenize kaç kişi girdi, içeriklerinizin beğenme oranı nasıl gibi soruların tamamı sizin doğru stratejiyi belirlemenizi sağlar.Bu takibi yapabileceğiniz araçlara ulaşmanız da yine işinizi kolaylaştıracaktır.

Nursima BOZTEKİN

Comments are closed.