E-Posta İle Daha İyi Bir Müşteri Deneyimi Nasıl Sağlanır?

0

E-posta pazarlaması müşteri etkileşimi için en etkili yöntemlerden bir tanesi. Ancak bu yöntemi nasıl uygulamaya koyduğunuz da oldukça önem taşıyor. Onları rahatsız etmeden bilgilendirme ve tanıtım yaptığınız, iyi bir strateji izlediğiniz taktirde her şey yolunda gidecektir. Yani onlara iyi bir müşteri deneyimi yaşatmanız gerekiyor.  Doğru adımları attığınızda kısa zaman sonra satışlarınızdaki ve sitenizin trafiğindeki artışı farkedeceksiniz. Unutmayın artık online alışveriş yapan insanların bir çoğu gördükleri mailler aracılığıyla siteye girip alışverişe başlıyor.  Haydi şimdi daha iyi bir müşteri deneyimi için neler yapabileceğinize bakalım.

1)Sitenize yeni üye olan müşterilere hızlı geri dönüş yapın.

Sitenize üyelik aldığınız anda yeni üyenize bir “Hoşgeldin” maili ile geri dönüş yapmak müşteri açısından çok önemli. Sonuçta müşteri üye olduğunu dahi unuttuktan sonra ona hoşgeldin demek çok fazla işinize yaramayacaktır. Uzun yazılar barındırmayan, kısa ve net bir hoş geldin maili atmak yeterli olacaktır.

2)Uzun zamandır alışveriş yapmayan müşterileri geri kazanmaya çalışın.

Uzun zamandır alışveriş yapmayan müşterileriniz için “Uzun zamandır seni aramızda göremiyoruz. Belki bu ürünler ilgini çekebilir.” tarzında gönderdiğiniz mailler ve ürün önerileri müşterilerin tekrar sitenize girmesini sağlayacaktır. 

3)Sepette ürün bırakan müşterilerinize hatırlatmalar yapın.

Siteyi gezip, beğendiği ürünleri sepetine atıp daha sonra siteden çıkan müşterilerin sayısı oldukça fazladır. Günlerce hatta aylarca ürünleri sepette bekletirler. Bu müşterilerin tekrar sitenize girip ürünlerinize göz atmasını sağlamanız gerekiyor. “Bu ürünleri sepetinde unutmuşsun. Tekrar göz atmak ister misin?” başlıklı bir mail işinize yarayacaktır.

4)VİP müşterilerinize jestler yapın.

Hepinizin VİP müşteri olarak nitelendirdiği müşteriler mutlaka vardır. Bu müşterilere zaman zaman yapılan jestler aranızdaki bağın kuvvetlenmesini sağlar. “Bir sonraki alışverişinizde X TL’lik hediye çeki hediye”, “X ürününü alırsanız Y ürününü size hediye ediyoruz.” gibi mailler bu konuda size yardımcı olabilir.

5)Hava durumu ile ilgili mailler size avantaj sağlayabilir.

Hava durumuna göre hareket etmenin de size yardımı olabilir. Örneğin İstanbul’da yağmurlu bir günde “Bu havalarda işine yarayabileceğini düşündük.” şeklinde gelen bir mailin içeriğinde yağmurlukların, botların olduğunu düşünelim. Sizin de hoşunuza gitmez miydi? 

6)E-postalarınızı kişiselleştirin.

“Değerli müşterimiz” gibi klasik bir başlangıç yapmak yerine mailinizi kişileştirin. Müşterinize ismiyle hitap etmeniz bu noktada oldukça önemli. İnsanlar bu tarz tavırlar karşısında psikolojik olarak firmaya karşı bir aidiyet hissederler. Kişileştirilmiş mailler satışlarınızda ve tıklama oranlarında ciddi bir artışa sebep olacaktır. 

7) İlgi çekici e-posta başlıkları kullanmaya özen gösterin.

Birçok insan mail kutusunda ilgisini çeken başlıklara girip diğerlerini okumadan çıkış yapıyor. İndirim fırsatı, sana özel fırsatlar gibi başlıkların kullanımı açılma oranını oldukça arttıracaktır. Bunların dışında yaratıcı, insanlarda merak uyandıran başlıklar kullanmanızda da fayda var.

8) Farklı içerikler oluşturmaya özen gösterin.

Müşterilerinize sadece indirimleri haber vermek yerine müşteri kitlenizin ilgisini çekebileceğini düşündüğünüz tavsiye, ipucu vs. içeren içerikler oluşturabilirsiniz. Çok sık olmadığı sürece markanızla ilgili yeni gelişmelerden bahsettiğiniz mailler atmanız da tanıtımınız için iyi olabilir.

 

 

 

Comments are closed.