Facebook Reklamlarında Yapılan Hatalar Nelerdir?

0

Facebook gelişen teknoloji ile günümüzde pazarlamada büyük bir rol almaya başladı. Geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olması bu mecrayı reklam verenler için önemli bir alan haline getiriyor. Facebook reklam kampanyalarında her zaman istenen sonuçlar alınamayabiliyor. Bunun arkasında da farklı sebepler bulunuyor.Bu sebeplerin arkasında aslında çok basit görülen hatalar var. Bu hatalardan kaçınmak, Facebook reklamlarından alınacak geri dönüşümleri de önemli ölçüde artırmakta. Bu hatalar ise şöyle mercek altına alınmakta:

 

1)Eksik ya da yanlış hedefleme yapılması

Facebook reklamlarının sağladığı en büyük avantajlardan biri, reklam kampanyanızın ulaşmasını istediğiniz hedef kitleyi seçebiliyor oluşunuz. Doğru bir şekilde kurgulandığında, doğrudan markanın hedeflediği kişilere reklamların ulaşıyor olması, reklamlardan alınan geri dönüşümleri de artırıyor böylece reklam kampanyasına harcanan bütçenin verimli bir şekilde kullanılmasını sağlıyor. Hedeflemelerinizi yaparken: Yaş ve cinsiyet, konum, ilgili alanları, hedef kitlenizin etkilendikleri ve dil gibi farklı seçimler yapabiliyorsunuz.

 

2)Doğru bütçelendirme yapmamak

Yapılan hatalardan biri de reklam kampanyalarında doğru bütçelendirme yapmamak oluyor. Düşük bütçeyle uzun vadeli reklamlar çıkmak, erişilen kitleyi ve etkileşimi düşürebiliyor. Gösterim başı maliyet ve tıklama başına maliyet modelleri reklamlarınızın performansını ve bütçenizin kullanımını etkilemektedir. Bu nedenle de reklam gösterimlerinizi nasıl yapacağınızı iyi bir şekilde seçmeniz gerekir. Tıklama başına maliyet seçeneğinde, kullanıcılar reklamınıza tıkladıkları zaman reklam bütçenizi harcamış olursunuz. Gösterim başına maliyette ise reklamın görüntülenme başına belli bir ücret ödüyor olursunuz.

 

3)Tüm bütçeyi tek bir reklam kampanyasına yatırmak

Elinizdeki tüm bütçeyi tek bir reklam kampanyasına yatırmak da başka bir yanlıştır. Bunun sebebi ise reklamınızın performansını ölçmek, testler yapmak ve yeni stratejiler geliştirmek için elinizde yeterli veri olmayacak oluşudur. Bütçeyi tek bir reklam kampanyasında harcamak yerine, birden fazla reklam kampanyası hazırlamanız daha doğrudur. Böylelikle farklı bütçelendirme ve hedefleme yöntemleri deneyebileceğiniz gibi reklam içeriği üzerinde de testler yapabilirsiniz.Bu testleri yapmamak hangi stratejinin size en iyi sonuçları getirdiğini görmemenize neden olacaktır. Farklı kampanyalar oluşturarak elinizdeki bütçeyi bu kampanyalar arasında bölüştürdüğünüzde aldığınız sonuçları daha iyi bir şekilde analiz edebilirsiniz.

 

4)Yanlış reklam modelini kullanmak

Facebook’un farklı amaçlar için çeşitli reklam modelleri bulunuyor. Web site trafiğini artırmak, gönderiyi öne çıkartma, etkinliği öne çıkartma gibi birçok farklı reklam modeli bulunuyor. Her bir modelin amacı farklılık gösterdiği için de bu reklamlardan alınan sonuçlar da değişiklik gösterebiliyor.Facebook’un reklam modellerini inceleyerek amacınıza en uygun olan modeli seçerek, kampanyanızı bu şekilde oluşturmalısınız.

 

Comments are closed.