Neden Son Tarih Konulmalıdır?

0

 

İşlerinizin belirli bir düzende ilerlemesi, çalıştığınız kişilerin güvenini kazanmak için bitiş tarihleri belirlemek önemlidir. Ama bu tarihler tabii  gerçekçi tarihler olmalıdır, aksi halde sizi zor durumda bırakabilir. Belirli bir süredir bir internet sitesinin ekibindeyim, haftalık toplantılarda herkese verilen görevlerin belirli bir sürede bitmesi gerekiyor. Tabii ki bu tarihler herkesin işini tam anlamıyla yapabileceği tarihler oluyor. Aksi bir durumda işlerimiz aksayabiliyor.

Peki bu tarihler ne kadar önemli? Hep beraber bakalım;

 

1)Beklentileri Belirler

Son tarih belirlemek, karşı taraf ile sizin aranızda bir güven inşa eder. Her işte son tarihleri karşıladığınızda insanlar sürekli işi bitirmeniz için size güvenirler. Son tarihi karşılamak, sizin işiniz için karşılıklı olarak resmi olmayan bir anlaşmadır aslında. Tabii ki bu tarihlerin riskli tarafları da var. Eğer tam tarihi karşılayamazsanız, insanların size olan güveni azalır. İşinizi ne kadar iyi yaparsanız yapın sürekli başka insanlara işlerini yaptırmak isterler. Bu yüzden dikkatli, gerçekçi olmakta fayda var 😊

 

2)Öncelikleri Belirler

Elinizde birden fazla iş olabilir, bu gayet doğal. Fakat elinizde işlerin ne zaman bitirilmesine dair bir tarih olursa hangi işi daha önce bitirebileceğinizi kolayca belirleyebilirsiniz. Böylece işlerin içinden çıkabilirsiniz. Belirli bir düzende işlerinizi bitirebilirsiniz.

 

3)İlerlemeyi Ölçmenizi Sağlar

Bir son tarih belirlemek ilerlemeyi ölçmek için nesnel bir veri parçası sunar. İşi zamanında bitirmek, zamanlamayı karşılamak için geliştirmeler, ayarlamalar projeye devam ederken birçok kez yapılmalıdır. Son tarihi gördüğünde kimse şaşırmamalı

 

4)Senkronize Olmanızı Sağlar

Proje üzerinde beraber çalışan insanlar, bir işi bitirmeyi ortak hedef olarak belirlerler. Çabaların, bu hedefe ulaşmakta nasıl yönlendirildiğini görmek şaşırtıcıdır. Son tarih belirlemek, işin belirli bir düzende gitmesini sağlar ve karışıklık çıkmasını önler. İşi tamamlamak için gerekli olan parçaları düzgün bir şekilde bir araya gelmesini sağlar.

 

 

5)Tarihi Görüşmelere Zorlar

Eğer projede bir kişiden fazla kişi görev alıyorsa toplantılar yapılmalıdır. Son tarihler, ekiplerin süreç boyunca birbirleriyle iletişim kurmalarını sağlar. Son tarihler, ekibinize doğru insanları kattığınızı veya ekibinizin en zayıf taraflarını ortaya çıkarır. Yaratıcı projelerde birden fazla konuşma ekipteki insanların birbirleriyle çalışmasını için yapılması gereken bir şeydir.

Daha iyi sonuçlar için daha iyi tarihler nasıl belirleyebiliriz?

İpucu : Zorlukları Düşünün

İşinizde ki tüm zorlukları düşünerek gerçekçi tarihler ortaya koyun. Bir projeyi tamamlamak için “en iyi durum senaryosu” nu düşünmeyin. Ne olursa olsun, her adımı ve karşılaşabileceğiniz zorlukları düşünün. Tarih belirlerken kolaya da kaçmamanız gerekir. Belirlediğiniz tarih ne çok zor olmalı, ne de çok kolay olmalı.

 

İpucu : Ödüllendirin

Eğer işin sonunda ödül varsa insanoğlu daha motive bir şekilde işine adapte olur. Eğer işinizi tam zamanında bitirirseniz kendinize ödüller verebilirsiniz, ekip arkadaşlarınızı ödüllendirebilirsiniz. Hep beraber eğlenebilirsiniz. Böylece işleriniz daha zevkli bir şekilde ve tam zamanında bitecektir.

 

İpucu : Sorumlu Olun

Başkalarına işten sizi sorumlu tutmasını isteyin. Bu en yakın arkadaşınız, sevgiliniz, anneniz, babanız olabilir. Size hedefiniz hakkında sorular sorabilecek, yeni fikirler yaratmanıza olanak sağlayacak bir insan olması sizin yararınıza. Bu iş için size daha fazla motivasyon sağlayacaktır.

Son olarak, son tarihlerin sizin işinizin kolaylaşması, size yardımcı olması için açıldığını unutmayın. Eğer hırslı, motive olmuş bir şekilde, başarmaya niyetiniz yoksa son tarih belirlemeyin. Sonuç olarak, sizin için eğer tarih önemsiz ise, son tarih gerçekten son tarih değildir.

Enes Ahval Ekinci

Comments are closed.