Evden Çalışmanın 5 Kuralı

0

İster bir öğrenci ol ister bir girişimci ya da deneyimli bir serbest çalışan işlerinizi kişisel ofisinizde başlatmanız nadir görülür. En azından başlangıçta. Bu yüzden liseden beri gideceğiniz kütüphaneden kaçmak isterseniz ev daha az cazip ama aynı sıcaklıkta çözüm olabilir. Mutfak, oturma odası, yatak odası(riskli ama kullanılabilir): birçok yerde çalışabilirsin.

Şimdi size evden çalışmanın 5 kuralından bahsedeceğim.

 

1)Durumunuzu kabullenin.

En azından itiraf edin: evden çalışmak mümkün… Bir mikrodalga fırın ve bir dilim cheseecake arasında kalmak gibi riskler olsa da. Masanız her zaman düzenli değildir mutlaka orada alakasız şeyler de olacaktır. (tabaklar, ev arkadaşınızın çorapları…) Rahat olduğunuz sürece hiçbir sorun yok. Tabi rahat çalışabilmek için başka odalar seçmekten çekinmeyin(Mutfak, yatak odası…) Ama bir kere seçtiğinizde bu oda sizin yeni ofisiniz kendi küçük “açık mekanınız “olacak.

Müşterilerinizle Skype görüşmeleri yapacak ve günde 12 saat çalışacaksınız. Duvarlarınızı boyamanıza gerek yok, görüntüye yeşil bir bitki eklemeye ve kahve makinesine. Müşterilerinizi kandırmayacaksınız.

 

2) Kendine karşı bu kadar sert olma.

Freelance çalışan bir öğrenci için en kötü şey evde çalışırken alarm ile uyumak. En yakın arkadaşınızın doğum gününden sonrasıyla ilgili konuşmuyorum, ard arda geceler boyu çalışmanızdan sonrası ya da geç saatlere kadar çalışmanızdan sonrası ile ilgili konuşuyorum. Kendinizi yararsız ve çok üzgün hissedeceksiniz. Sonuç olarak uykusuz geçen geceler sonunda belki görüşmelerinizi kaçıracak ve kendinizi suçlayacaksınız.

Yani iki ipucu: her şeyden önce uyanamamanız vücudunuzun bittiğini artık devam edemeyeceğini gösterir. Şaşırtıcı bir şey yok, iki kat daha fazla çalışıyorsunuz. Bu yüzden alarm başarısızlığınızı enerjinizi geri almak ve yeni bir başlangıç yapmak için fırsat olarak görebilirsiniz. İkinci ipucu, uykusuz geceleri unut. Onlar verimliliğinizi öldürmekten ve sizi arkadaşlarınıza ‘çılgın bir çalışan’ olarak göstermekten başka bir işe yaramazlar.

3)Giyinmek:

Evde en iyi oyununuzu oynarken ya da dizinizi izlerken giydiğiniz o güzel kıyafetleri biliyorsunuz: süper yumuşak eşofmanlar, sweatshirtler, terlikler. Kendinize bir fincan kahve yapmak isteyebilirsiniz. Ne yazık ki ne kadar cazip gelse de bunun tam tersi profesyonel olmak için profesyonel davranmak zorundasınız aksi halde mesafeniz olmayacak. Mutfağınızda ütülü gömlekle, parlak ayakkabılarla, yapılı saçlarla dolaşmanız gerektiğinden bahsetmiyorum. Sadece bir ofiste giyebileceğiniz hoş bir şeyler. Doğrusunu söylemek gerekirse eşofmanla ofise gidiyorsanız o başka bir problem.

 

4) Düzenli mola ver.

Özellikle sigara içen biriyseniz evde çalışıyor olmak tam bir tuzaktır. Yanınızda kahve ve açık bir pencere. Bilgisayar başında durmadan, ara vermeden sigara içersiniz. Sakın bunu yapmayın. Hem sağlığınız hem de verimliliğiniz için çok kötü. Aslında beyninizin bazı şeyleri benimsemesi ve doğrulaması için düzenli molalara ihtiyacı var. Örneğin, eminim dikkat etmeden okuduğunuzda makaledeki birkaç kelimeyi unuttuğunuz olmuştur. Bunun nedeni yazının bitimi ile yeniden okunması arasında duraklamanızın olmamasıydı. Bu iş için de geçerli. Bu nedenle sabahları küçük bir kahve yaparak mola vermekten çekinmeyin. Gazetenizi ya da kitabınızı okurken bunun keyfini çıkarın. Sonra doğruca çalışmaya geri dön tembel çocuk!

 

5)Yemekler Artık Ustadan!

Öğlen yemeğiniz için fikir aynı. O kötü pişmiş dondurulmuş yemekleri ya da üniversite birinci sınıftan beri pişirdiğiniz makarnaları yemeyi bırakın. Lütfen kendinize bir şeyler pişirmek için vakit ayırın. Güzel ve birbirinin aynısı olmayan bir şeyler pişirmek için. Bir de bu noktaya dikkat, ağır bir öğle yemeği sizi yorgun düşürür. Ve inan bana yatağına yaklaşıp kısa bir şekerleme yaptığında tekrar işe dönmeniz imkansız. Ve bu sefer pişman olacaksınız.

 

6)Dışarı çık!

Kimseyle görüşmeden, güneş ışığı görmeden, 12 saat boyunca evde takılıp kalmak verimli bir çalışma için çok da verimli olmayabilir. Bir günlüğüne yapabilirsiniz ama 5 gün boyunca yapmak sizi depresyona sürükler. Hem güneşin mutluluk üzerinde büyük sonuçları olduğunu gösteren birçok çalışma var. Size bu konuda verebileceğim en iyi tavsiye verdiğin molalarda kahve içmek için ya da bir akşamüstü koşusu için dışarı çıkmak. Kısacası hayatını sonuna kadar yaşa!

Tek başına çalışmak alışkın olmayan insanlar için biraz zor olabilir. Kolayca delirebilirsiniz ya da kötü ve demotive olabilirsiniz. Eğer bu yazdığım kuralları dikkate alırsanız belki sizin işinizi kolaylaştırabilir. Bu kurallarla evimizde uzunca bir süre çalışmayı başardık. Ne olursa olsun evde motivasyonunu kaybetmeye değmez.

Nursima Boztekin

Comments are closed.