Üniversitede Girişimci Olmak

0

Üniversite her öğrencinin geleceğini etkileyen, hangi noktaya gelmek istediğiyle ilgili kararlar aldığı bir yer. Bazılarımız kurumsal bir firmada çalışmak isterken bazılarımız girişimci olmak istiyor. Girişimcilik riskli bir yol ve sen bu riski en aza indirmelisin. Aslında öğrenciyken böyle bir risk almak daha kolay olacaktır. Çünkü kaybedecek bir şeyin olmadığı gibi buna ayıracak daha çok vaktin, doğru insanlarla tanışmanı sağlayacak bir ortamın var. Peki ya girişimci olmak isteyen öğrenciler neler yapmalı? Bu yolda onların doğru noktaya gelmelerini ne sağlar? Nasıl risklerini en aza indirebilirler?

1)İlgi alanlarınla ilgili etkinlikleri takip et

Artık yeni şeyler öğrenebileceğin ücretli-ücretsiz birçok etkinlik düzenleniyor. Katılacağın seminerler, eğitimler çizeceğin yolu belirlemene yardımcı olacak. Seninle aynı yollardan geçmiş insanları bu etkinliklerde tanıma fırsatı bulabilir, onlara aklındaki soruları sorabilirsin. Gelmek istediğin noktalardaki insanları en kolay bulabileceğin yerlerden biri bu etkinlikler olacak o yüzden bunları kaçırmamaya bak.

2)Derslerini önemse

Eğer okuduğun bölümle ilgili bir girişimin varsa derslerinde öğrendiğin teorik bilgileri direkt olarak hayatına uygulama imkânı bulacaksın. Aynı zamanda hocaların bu yolda sana mentorluk yapabilir.

 

3)Sosyal çevreni geniş tut

Tanıdığın her insan sana yeni bir şey öğretecektir. Ne kadar çok insan tanırsan o kadar geniş çerçeveden bakarsın dünyaya. Belki de senin göremediğin noktaları sana gösterecek, senin yeni ilgi alanları oluşturmana imkân sağlayacak birileriyle karşılaşırsın. Üstelik fikirlerini gerçekleştirme aşamasına geçtiğinde bu yolda seninle yürüyecek insanlara da ihtiyaç duyacaksın. O yüzden okulda, gittiğin etkinliklerde, girdiğin ortamlarda yeni birileriyle tanışmaya bak.

4)Deneyim kazan

Kariyer hedefin ne olursa olsun deneyim kazanmak senin için çok önemli. Bu yüzden ilgi alanlarınla alakalı işlerde çalış. Birçok alanı tanı belki de bazı konuların hayal ettiğin kadar güzel olmadığını görecek ya da kendin için daha faydalı alanlar tanıyacaksın. Özellikle bir girişimde çalış. Senin yolundan geçmiş, geçmekte olan insanları tanı, geçtikleri yolu gör ki karşılaşacağın sorunlara karşı hazırlıklı olabilesin.

5)Planlı yaşa

Birçok insan sabah erken kalkmayı sevmez, az uyumak istemez ama bir girişimci sıklıkla uykusundan fedakârlık etmek zorunda kalabilir. Etkinlikler, staj, okul, sınavlar derken işlerine yetişemediğin zamanlar olacak. İşte bu zamanlarda zamanı yönetmeyi bilmen işine çok yarayacak. Planlı yaşamak her zaman insanların yaşamını kolaylaştırır. Neyi ne zaman yapacağını önceden planla hatta bir ajanda tut. Bu hem yapacağın işleri unutmamanı sağlar hem de kendine ayıracağın vakti arttırır.

6)En az bir kulüpte etkin görev almaya bak

Aslında kulüpler iş hayatımızın minik bir kısmını bize ön izlenim olarak gösterir. Projelerde görev almak, yapılan işlere katılmak senin sorumluluk duygunu da geliştirecektir. Eğer kulüplerin yönetim kısmında görev alırsan işlerin nasıl yönetileceğini her yönüyle görebilirsin. Kulüplerde ekip çalışmasını öğrenirsin. Senin daha fazla insan tanımana olanak sağlar.

7)Merak et

İyi yerlere gelmiş insanlara, bilim adamlarına baktığında bunların hep meraklı, çok soru soran insanlar olduğunu görürsün. Eğer merak edersen soru sorarsın ve eğer soru sorarsan daha fazla şey öğrenirsin. Devamlı araştırmaya bak çünkü öğreneceklerin hayatın boyunca bitmeyecek. Okul döneminde ne kadar fazla öğrenirsen öğrendiklerin de yolunu o kadar fazla açar.

8)Trendleri takip et

İş dünyasında, sektörlerde, dijital dünyada hatta ekonomide meydana gelen her gelişme seni etkileyecektir. Bulunduğumuz dönemde trendler çok hızlı değişiyor ve eğer başarılı olmak istiyorsan bunları devamlı takip etmelisin. Trendlere ayak uydurman projenin sürdürülebilirliğini kontrol etmeni sağlar.

9)Yabancı dilini özellikle İngilizceni geliştir

En son yazmama rağmen belki de en önemli faktörlerden biri yabancı dil. Araştırma yaparken yabancı kaynaklar size oldukça fazla fayda sağlayacaktır. Eğer iyi derecede İngilizce bilirsen birçok kaynağı okuyabilirsim bu da bilgiye daha kolay ulaşmanı sağlar. Ayrıca bu sayede yabancı firmalarla işbirliği yapabilir, yurtdışından yatırım alabilir, yurtdışındaki rakiplerini daha yakından tanıyabilirsin. Eğer imkânınız varsa farklı diller de öğrenmek size ekstra fayda sağlayacaktır.

Nursima BOZTEKİN

Comments are closed.