Growth Hacking Nedir?

0

Growth Hacking Nedir?

Growth Hacking internet ortamında faaliyet gösteren işletmelerin büyümek ve daha fazla insana ulaşmak için kullandığı tekniklerden biridir. Teorik anlamda yapılan analizler sonucu optimizasyon işlemleri ile büyüme planının sağlanması ve devam ettirilmesi için yapılan çalışmaları kapsamaktadır. Analiz dediğimizde Growth Hacking alanında en çok Google Analytics, SEO, sosyal medya ölçümlemeleri, viral pazarlama materyalleri ve içerik pazarlaması sık sık karşımıza çıkmaktadır. Geleneksel reklam tekniklerinden farklı olarak Growth Hacking; veri analizine dayanır ve daha çok insana ulaşmayı amaçlamakla birlikte mevcut kullanıcı kitlesinin ihtiyaç ve isteklerini de anlamaya çalışır. Ayrıca düşük bütçe gerektiren bir yöntem olduğu için startuplar tarafından sıkça tercih edilir.

 

 

Twitter

Twitter’da da çalışmış önemli Growth Hackerlardan Josh Elman‘ın bahsettiği hikâyeye göre Twitter yeni yeni yayılmaya başladığında insanlar medyadan ya da arkadaşlarından platformu duyarak yoğun bir şekilde üye olmuş. Daha sonra normal olarak hesaplarını unutan ve platformu ziyaret etmeyi bırakan kullanıcıların sayısı giderek artmaya başlamış. Bu duruma çözüm olarak reklam yoluyla o kullanıcıları geri kazanmak veya e-posta yoluyla onlara ulaşmak yerine farklı bir yöntem denemişler. Elman’ın paylaştığına göre Twitter bu sorunun üstesinden geriye dönük verileri analiz ederek gelmiş.

Kullanıcılarının alışkanlıklarını analiz eden ekip; platforma ilk üye olunduğunda ilgisini çekecek kişileri takip eden kullanıcıların çok daha uzun sürelerde aktif olduğunu fark etmiş. Bunun sonrasında tüm üyelik süreçleri bu doğrultuda güncelleyen Twitter, kullanıcılarını ilk üyeliklerinde ilgisini çekecek kişileri takip etmeye yönlendirerek bu soruna çözüm üretmiş.

 

Instagram (Çapraz Paylaşım Tekniği)

Çapraz paylaşım; bir uygulamanın kullanıcılarına, kullandıkları diğer sosyal ağlarda paylaşım yapabilmesine imkân vermesidir. Instagram ve Airbnb bu yöntemi başarıyla uygulayan iki örnektir.

Airbnb, kullanıcıların platformdaki ilanlarını en büyük rakibi Craiglist’te paylaşmalarına imkân veren bir uygulama geliştirdi. Kısa sürede Craiglist’te Airbnb’nin ilan ve yorumlarını gören birçok kullanıcı Airbnb’yi kullanmaya başladı.

Instagram da bu yöntemi Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarda Instagram fotoğraflarının paylaşılmasına imkân veren bir özelliği ile kullanmıştır. Bu paylaşımlar neticesinde Instagram kullanıcısı sayısında ve aktivitesinde ciddi bir artış olmuştur.

 

MailChart

MailChart, e-mail marketing üzerine çalışan bir uygulama. İnternet sitelerinde hazırlamış oldukları ‘newsletter ideas’ bölümünde, beğenmiş oldukları farklı newsletter tasarımlarını sergiliyorlar. Potansiyel kullanıcılarının ihtiyaç duyduğu içerikleri, kendi platformları üzerinde bir araya getirerek kullanıcıyla ilk tanışma noktası alanını kullanıcıların ilgisini çekecek içerikler vasıtasıyla oluşturuyorlar.

 

Academia.edu

 Academia.edu öğrenciler ve akademisyenlere yönelik bir topluluk. Sizi aktif tutmak ve uygulamaya tekrar dönmenizi sağlamak için e-maili çok etkin bir şekilde kullanıyor. Profil sayfanız Google aramalarıyla bulunduğunda size bir e-mail atarak haber veriyor ve uygulamaya giriş yapmanız ve profilinizi güncel tutmanız için dikkatinizi de bu sayede çekmiş oluyor.

Invision

Invision’a üye olduğunuzda hemen bir hoş geldin emaili alıyorsunuz. Gelen hoş geldin emaili içerisinde üründeki temel özellikleri ve nasıl kullanacağınızı açıklayan bir video bulunuyor. Böylece yeni bir kullanıcının üründen alabileceği faydayı en hızlı şekilde kullanıcıya göstererek kullanıcının ilgisini daha güçlü bir biçimde çekmiş oluyor.

Zafer Engin Pekel

Comments are closed.