Öğrenciler için Günlük Alışkanlığa Dönüşmüş Uygulamalar

0

Bahar geldiği zaman bende bir dışarı çıkma ve gezme isteği oluşur. Delicesine gezmek göremediğim küçük yerleri, semtleri görmek isterim. Tabii ki gezgin bir ruhum var derdim size ama o gezgin ruhum çok gelişmemiş olabilir. Büyük aksiyonlu yolculukları çok sevmem mesela. Çok dağıttım konuyu bugün yine acaba nereye gitsem derken Garipçe’ye gitme kararı aldım. İlk yaptığım; telefonu elime alıp “Nasıl gidilir? Ne yapılır? “ diye bakmak oldu, bunu yaparken de o meşhur uygulamaları kullandım. Garipçe’ye varınca nerede otursam diye araştırırken, araştırmayı bile eski usül yapmak yerine blog sitelerini gezerek, belli başlı uygulamaları kullanarak yaptım. Galiba artık uygulamalar bizim için su ve yemek kadar can alıcı bir şey oldu. Ben de size benim de kullandığım ve artık günlük alışkanlığa dönüşmüş birkaç uygulamayı tanıtayım:

1)Yemeksepeti

Yurttaysanız ve özellikle odanızda sürekli yemek yiyip hiç kilo almayan Harun adında bir arkadaşınız varsa büyük ihtimal yemeksepeti yakın bir zamanda size ödül verebilir. Gecenin kaçında olursa olsun, hangi konumda olursanız olun canınız ne çekiyorsa hemen sipariş verebilirsiniz. Galiba Whatsapp ve Instagram’dan sonra en çok kullandığım uygulama.

2)Whatsapp,Instagram,Facebook,Snapchat

Bunları birlikte aldım hepsi aynı model sosyal ağ, iletişim kurmak için kullandığımız ağlardan. Her gün en az 100 kez kontrol ettiğimiz hatta bu uygulamalar sebebiyle şu an Yeşilay’ın teknoloji bağımlılığı yenme kampanyası başlattı. Ama ben şunu söyleyeyim ki ailesinden ve sevdiklerinden uzakta bir öğrenci için böyle güzel uygulamalar iyi ki var.

3)YouTube

Vlog, müzik, eğitim derken son yıllarda en çok indirilenlerden biri. Hatta sizin indirmenize gerek kalmadan otomatik telefona yüklemeli bir uygulama. Şarkı hatta benim daha çok sinema fragmanı için kullandığım bir platform, günde yaklaşık 40 kez filan ziyaret ediyorumdur. Benim arkadaşlarımda ise bu sayı epeyce artıyor son yıllarda popülerleşen vlogger akımı gitgide büyüyor. Bu nedenle Youtube’dan para kazananlar ve izleyenler sayesinde biraz daha bağımlılığımız artıyor.

4)Mobiett, İBB , Nasıl Giderim?

Bunları tek tek ayırmak yerine birlikte vermek istedim ama yaptıkları işler aynı. En çok ta yerini bilmediğiniz bir mülakata ya da gezmeye gittiğinizde bu uygulamalar kurtarıcınız oluyor. “Bazı otobüsler o duraktan geçiyor mu?” diye merak etmektense iki dakika uygulamadan bulmak çok basit.

5)HGS

Postahane bulmanın ve özellikle İstanbul gibi bir yerde sıra beklemenin ne kadar uzun sürdüğünü çok iyi biliyoruz. Bu nedenle HGS’ nize kolayca bakiye yükleyebileceğiniz uygulama ile ne kadar bakiye kaldığını ve geçmiş yüklemelerinizi görüntüleyebilirsiniz. Böylelikle cezalı ödemeden de kurtulmuş oluyorsunuz.

6)Zomato

Özellikle öğrencilerin fazlasıyla kullandığı Zomato çoğu çiftleri zor durumda kalmaktan kurtarıyor. Neden mi derseniz durum aynen şöyle uygulamada mekanların puanları ve menüleri olduğu için fiyata karşılık gelen hizmete bakıp orayı tercih edebiliyorsunuz. Böylelikle ay sonunu getirmek sizin için daha kolay olabiliyor.

7)Google Araçları:

Gmail, drop , maps derken galiba Google’ın araçları akıllı telefon kullanan çoğu kişide var. Özellikle şirketler artık gmail üzerinden mailleşme ya da görüntülü mülakat yapıyor. Bunun yanında haritalar ile navigasyon uygulaması sayesinde çoğumuz kaybettiğimiz yolumuzu kolayca buluyoruz.

 

Hamdi ERGÖK

Comments are closed.