Üniversitede Nasıl Aktif Olabilirim?

0

Reddedilmek.. Evet bugün bir staj başvurusundan daha ret cevabı aldım. Bu yetmezmiş gibi bir vaka analizi yarışmasından da olumsuz cevabı duyunca düşünmeye başladım: Ailenizden epey uzakta üniversite okuyorsunuz bir de İstanbul’da yaşamaya çalışıyorsunuz. Gelecek konusunda güzel istekleriniz var, ret aldığınız şirket hayalini kurduğunuz, uğruna bu bölümü seçtiğiniz bir şirket. Ne yapmalıydım? Zaman geçmeden mezun olmuş İnsan Kaynakları’ nda çalışan arkadaşlarımla konuştum, onların bana anlattıklarından sonra resmen bir aydınlanma yaşadım. Çünkü anlattıklarına göre reddedilme nedenlerimden biri öğrencinin marka pazarlama, Start-up ve kulüplerdeki deneyiminin olmamasıymış. Bunun üzerine bir araştırma yaptım, ilgimi çeken ve sizin de ilginizi çekecek bazı deneyimleri sizlerle buluşturacağım. Ee o zaman yapılsın başvurular gelsin stajlar…

1-RED BULL Student Brand Manager olmak

“”Okul uzadıkça uzuyor, seneler geçiyor ve sen hala sınavların peşinde sürüklenip gidiyor musun? O zaman aradığımız kişi sen değilsin. Red Bull uyanık üniversite öğrencileri arıyor. Yani… “Hem global bir firmada çalışmak istiyorum,  hem eğlenmek istiyorum, hem de para kazanmak istiyorum” diyorsan doğru yerdesin. Çünkü bizimle hepsini birden gerçekleştirebilirsin. “” mottosuyla yola çıkmışlar. Bana fazla söz bırakmamışlar, bu mottoyla elim direk başvuru linkine gidiyor.

Brand Manager olmak için:  http://www.redbulluni.com/

2-Son yılların en iyisinde Scorper olmak

Tanıtmaya gerek var mı? “Tabii ki yok. ” dediğinizi duyuyorum. Eğlence, gündem ,farkındalık her şeyin bir arada bulunduğu ve karmaşanın olmadığı bir platform düşünün .. Ben daha çok eğlenmek için kullanıyordum. Meğerse üniversite kampüs temsilciliği göreviyle öğrencilere deneyim ve network sağlıyormuş. Bunun yanında videolar çekerek bunların düzeni ve içeriğiyle uğraşarak deneyim kazanan dostlarım da varmış. Bir harikasınız dostum!

Scorper olmak için: iletisim@scorpapp.com ya da info@scorpapp.com

 

 

3-Nescafe marka elçisi olmak

Çoğu firmada olduğu gibi kampüsünde aktif bir kişiysen ,insanlarla, etkinliklerle aran iyiyse, bir de Nescafe sınav dönemi ayrılmaz parçansa bu görev seni bulmuş bile. Sadece başvurular mülakatlar derken işe giriyormuş gibi hissedebilirsin ama sadece temsilcisin. Demem o ki çok havalanma J   Başvuru : www.nestle.com.tr

 

4-Okul kulüplerine katılmak

Okul kulüplerine katılarak gerek çalışma azmine uyma gerek zamanlama yapma konusunda deneyim sahibi olursunuz. Özellikle kariyer kulüplerine girerek staj işinizi kolayca halledebilirsiniz.

5-Tüm üniversitelerdeki vaka analizi ve work-shoplara katılmak

Son yıllarda iş mülakatlarında bile olay cözümleme, İK, kurumsal iletişim yönetimi gibi konularda vakalar verilip sizden yorumlamanızı istiyorlar. Bu konularda deneyimli olup heyecan yapmamak için önceden bu etkinliklere katılarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

6-Üniversitede işe girmek

Üniversitenizde kütüphane ve akademik bölümlerin işlerini yaptırmak için öğrenci ilanı verdiğini biliyorsunuzdur. Bilmiyorsanız hemen öğrenin bence. Ders saatinize göre iş yükü veren bu çalışmalar sayesinde Office programlarında pratik sahibi olabilirsiniz. Ya da okuldaki kafelerde çalışarak iş yönetimi deneyimi de yaşayabilirsiniz.

7-BONUS: OthersApp’te tasker olmak

Hem iş yapıp deneyim sahibi olmak hem de para kazanmak istiyorsanız, Others tam size göre. Tek yapman gereken tasker listesine eklenmen ve görevler geldikçe başvuru yapman. Tabi bunun yanında Others ekibinde çalışarak ta deneyim sahibi olabilirsiniz. Bu deneyim paha biçilemez size söyleyeyim ..

Tasker olmak için : www.othersapp.com,

Hamdi ERGÖK

Comments are closed.